معرفی مهمترین جداکننده مغناطیسی در صنعت شیشه و سرامیک

Magnetic separation equipment in glass and ceramics

از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در شیشه و سرامیک می‌توان نوار نقاله، رول مگنت، پولی مگنت و انواع دیگر آن‌ها را نام برد. وظیفه این دستگاه‌ها جداسازی ذرات فلزی و مغناطیسی از مواد اولیه است. به‌این‌ترتیب، در صورت استفاده از جداکننده‌های مغناطیسی در معادن شن و ماسه، این کار باعث جلوگیری از آسیب به آسیاب، پرس و سنگ‌شکن‌ها، در کارخانه کاشی و سرامیک و همچنین شیشه می‌شود. به‌طورکلی از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در شیشه و سرامیک، با اهداف زیر استفاده می‌شود:

  • بازیابی کانی‌های باارزش
  • حفاظت از دیگر تجهیزات صنعتی
  • بهبود خالص‌سازی و افزایش کیفیت محصول

Magnetic separation equipment in glass and ceramics

اگر به‌طور جزئی به فرایند تولید شیشه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که شیشه‌ها سوددار از ماسه، سنگ ‌آهک و خاکستر سودا ساخته می‌شوند و یا ماده اصلی برای تهیه‌ شیشه‌های سیلیکاتی که بسیار رایج و محبوب هستند، سیلیس است. سیلیس نیز به‌عنوان دی‌اکسید سیلیکون یا کوارتز شناخته شده و معمولاً در ماسه‌ وجود دارد. از ترکیبات شیمیایی دیگر مانند فلدسپات، دولومیت، نیز برای ساخت انواع شیشه استفاده می‌گردد.

بنابراین به‌وسیله جداکننده‌های مغناطیسی، این ماده‌ها را از دیگر مواد معدنی و مغناطیسی می‌توان جدا کرد و محصولی باکیفیت به وجود آورد. همچنین از مواد معدنی غیر فلزی هم برای تولید فراورده‌های سرامیکی استفاده می‌شود. به همین دلیل است که تجهیزات جداکننده مغناطیسی در شیشه و سرامیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

نمونه‌هایی از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در شیشه و سرامیک

همان‌طور که گفته شد از جداکننده‌های گوناگون می‌توان جهت بازدهی و کیفیت بیشتر محصولات در صنعت شیشه و سرامیک استفاده کرد. در ادامه به معرفی دو دستگاه مهم از آن‌ها می‌پردازیم.

رول مگنت یا پاپکو رول

 رول مگنت که یکی از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در شیشه و سرامیک می‌باشد، از شدت مغناطیسی بالایی برخورد دار است. این قطعه ترکیبات آهن‌دار مانند لیمونیت، مسکویت و بنتونیت را که توسط مگنت‌های معمولی جدا نمی‌شوند، جداسازی مغناطیسی می‌کند. غلتک مغناطیسی که در این دستگاه وجود دارد، ذرات مغناطیسی و یا پارامغناطیسی را جذب کرده و در زیر آن رها می‌کند. سیلیس، مهره‌های شیشه، آهن و هرگونه مواد معدنی موجود در ماده اولیه، نمونه‌هایی هستند که توسط رول مگنت جداسازی می‌شوند.

 

 

 

 

 

Magnet Roll Seprator

 میدان مغناطیسی که رول مگنت‌ها ایجاد می‌کنند، نیاز به برق ندارند و این مورد یکی از مزایای برجسته برای این دستگاه‌ها است. به‌این‌ترتیب، از پاپکو رول‌ها نه‌تنها به‌عنوان یکی از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در شیشه و سرامیک استفاده می‌کنند؛ بلکه در صنایع دیگر مانند صنایع نسوز، ریخته‌گری و الکترونیک و حتی غذا و دارو نیز کاربرد دارند.

درام سپراتور مغناطیسی خشک و درام سپراتور مغناطیسی تر

درام سپراتورها که در دو نوع تر و خشک تولید می‌شوند، می‌توانند قطعات ریز و نسبتاً درشت آلیاژی، فولادی و دارای منگنز را از مخلوط‌های دیگر جدا کنند. ازجمله موادی که توسط این جداکننده جذب نمی‌شود و باقی می‌مانند سیمان، شن، ماسه، گچ و سیلیس است. درام سپراتور بر روی نوار نقاله آویزان است و جداسازی را انجام می‌دهد. برخی از این درام‌ها با داشتن سیستم تمیزکننده، زمانی که آلودگی آهنی زیاد شود و یا جداسازی دستی قابل انجام نباشد، عملکرد خوبی دارند.

گروه صنعتی پاپک پارسیان، با همراهی نیروهای متعهد، متخصص و باتجربه، آماده همکاری با صنعتگران عزیز است. همچنین این مجموعه تأمین‌کننده تجهیزات مغناطیسی باکیفیت و ایمن است و تمامی محصولات خود را با تضمین اصالت کالا ارائه می‌کند.

3-s2.0-B9781782421566000095-f09-02-9781782421566.gif

Drum Separator

 

انواع جداکننده‌‌های مغناطیسی در صنایع مختلف

 

 

دیگر محصولات گروه صنعتی پاپک پارسیان