کوپلینگ مگنت

یکی از رایج‌ترین نوع کوپلینگ ها در کابل‌جمع‌کن موتوری سیستم‌هایی نظیر استکر ریکلایمرها، جرثقیل‌های دروازه‌ای و…. استفاده از کوپلینگ مغناطیسی(کوپلینگ مگنت) است. در این نوع کوپلینیگ، انتقال نیرو توسط دو صفحه مغناطیسی و با فاصله هوایی مشخص طراحی می‌شود. براثر عواملی چون فرسودگی و استهلاک، توقف ناگهانی موتور محرک، نامیزانی شفت ورودی و خروجی و…. مگنت‌های کوپلینگ شکسته و سیستم از کار خواهد افتاد (انتقال نیرو صورت نمیپذیرد)در کنار تولید و تامین انواع کابل‌جمع‌کن موتوری. کوپلینگ مگنت‌های ساخت گروه صنعتی پاپک پارسیان در اندازه‌های متفاوت (برای قطر شافت های مختلف) متناسب با نیاز‌ مشتریان جهت کاربردهای متنوع و مطابق نمونه فابریکی دستگاه ساخته خواهند شد.

تنوع تولید

گارانتی ۲۴ ماهه محصولات

پشتیبانی ۱۰ ساله قطعات

کوپلینگ مغناطیسی درواقع یک انتقال دهنده گشتاور، از الکترو موتور به گیربکس یا از خروجی گیربکس به شفت است. اصلی‌ترین مزیت کوپلینگ مگنت‌ها “امکان تعیین دقیق حد گشتاور انتقال” است. ضمنا با‌توجه به اینکه این انتقال نیرو از طریق میدان مغناطیسی انجام می‌شود، هیچ اتصال مکانیکی بین شافت‌های انتقال نیرو وجود ندارد که این مسئله می‌‌تواند کمک بزرگی برای محققین و مهندسین شیمی باشد؛ تا بدون شکست فشار و همینطور دخالت عامل‌های مزاحم در واکنش های شیمیایی، محصول مورد نظر را تولید کنند. 

کوپلینگ ‌های مغناطیسی اغلب برای پمپ کردن مایعات و سیستم‌های همزن‌دار، کابل‌جمع‌کن‌ها و همچنین برای سهولت نگهداری سیستم‌هایی که نیاز به دقت بالا در هم محور کردن دارند، استفاده می‌شوند.گروه صنعتی پاپک پارسیان، طراح و تولید کننده انواع کوپلینگ مغناطیسی مطابق نیاز‌های صنایع مختلف است.

 گروه صنعتی پاپک پارسیان با برخورداری از دانش و تجربه مهندسین مجرب، توانسته کوپلینگ مغناطیسی را برای راکتور‌های هیدروترمال و راکتور‌های صنعتی طراحی و اجرا کند.

متریال به کار رفته در ساخت کوپلینگ مگنت

کوپلینگ‌های مغناطیسی تولید شده توسط گروه صنعتی پاپک پارسیان معمولا از فولاد زنگ نزن (استیل نگیر)است که مقاوم به اسید هستند و همچنین برای یاتاقان‌های کوپلینگ‌های مغناطیسی معمولا از بلبیرینگ های سرامیکی استفاده می‌شود. از مواد پلیمری دیگری نیز استفاده می شود.

 یکی دیگر از کاربردهای کوپلینگ های مغناطیسی، در پمپ هایی است که سیالات خاصی مانند اسید را پمپ می نمایند. رایج‌ترین استفاده کوپلینگ های مغناطیسی، در کابل جمع کن‌ها است، چرا که در کابل جمع کن ها، گشتاور منتقل شده نباید از میزان خاصی بیشتر شود؛ چون در صورت افزایش گشتاور، امکان آسیب دیدن کابل زیاد است.

مزایای استفاده از کوپلینگ مغناطیسی

 •  امکان تعیین حد گشتاور انتقالی با تنظیم کوپلینگ مغناطیسی
 •  عدم وجود اتصال مکانیکی بین شافت‌های انتقال نیرو 
 • کاربردهای کوپلینگ مگنت‌ها
 • انتقال قدرت‌ از یک محور (محور محرک) به محور دیگر (محور متحرک)
 • جذب خطاهای ناشی از همراستا نبودن محورها (اصلاح عدم انطباق محورها)
 • جذب ارتعاشات
 • عدم انتقال حرارت
 • انتقال قدرت

دلیل اصلی استفاده از کوپلینگ مگنت

اتصال شفت محرک به شفت متحرک است. تولید دستگاه‌های که تنها یک شفت دارند بسیار دشوار است به همین دلیل از کوپلینگ برای اتصال شفت‌ها و انتقال قدرت استفاده می‌شود چرا که بدون استفاده از این وسیله، هزینه‌هایی زیادی باید صرف دقت طراحی و تولید شود. همچنین در صورت خرابی دستگاه، کل شفت باید تعویض شود که هزینه تعمیرات و نگهداری دستگاه‌ها را بسیار بالا می‌برد.

اصلاح عدم انطباق محورها توسط کوپلینگ مگنت

یکی از دلایل بسیار مهم برای استفاده از کوپلینگ مگنت‌ها اصلاح عدم انطباق محور‌ها است. زمان زیادی صرف اتصال دقیق شفت قدرت به محور چرخنده می‌شود. اگر محور این شفت‌ها در یک راستا قرار نداشته باشند، در هر بار چرخش موتور، نیرویی اضافی به اجزای اطراف موتور و دستگاه وارد می‌شود که ایجاد ارتعاش و صدا را به همراه دارد. علاوه بر این، تولید این نوع از دستگاه‌ها نیز به دلایل متعدد، بسیار سخت و پرهزینه است. کوپلینگ مگنت می‌تواند به آسانی این مشکل را رفع کند.

جذب ارتعاشات توسط کوپلینگ مغناطیسی

در اثر گردش موتور ضربه‌ها و ارتعاشاتی به اجزای مختلف دستگاه وارد می‌شود .برای نمونه، اگر ارتعاشات موتور در بخش محرک به یک «پیچ ساچمه‌ای وارد شود، سبب انحراف دستگاه از موقعیت اصلی خود و در نتیجه کاهش عملکرد و یا آسیب به آن می‌شود. همچنین، در صورتیکه دستگاهی بدون به کارگیری کوپلینگ‌های مغناطیسی، ارتعاش یا ضربه‌ای از بیرون به آن برسد، این ضربه ممکن است به طور مستقیم به موتور وارد و سبب خرابی آن شود.

به همین دلیل، استفاده از کوپلینگ‌ها می‌تواند راه حلی برای پیشگیری از این به موتورهای گران‌قیمت شود.

عدم انتقال حرارت موتور

در زمان استفاده از موتور به علت وجود نیروی اصطکاک، حرارت زیادی تولید می‌شود. زمانی که این حرارت به بخش متحرک دستگاه مانند پیچ ساچمه‌ای وارد شود، این بخش منبسط می‌شود و طول پیچ ساچمه‌ای تغییر می‌کند. به این ترتیب، محل دقیق اجزای دستگاه تغییر پیدا می‌کند و بر عملکرد کلی دستگاه، تاثیر می‌گذارد. با استفاده از کوپلینگ مغناطیسی یا همان کوپلینگ مگنت،‌ انتقال حرارت انجام نشده وهیچ کدام از مشکلات متعاقب آن ایجاد نمی‌شود.

نکات کلیدی در انتخاب کوپلینگ مگنت‌ها

در انتخاب انواع کوپلینگ مگنت‌ توجه به موارد زیر ضروری است:

 •  فشار کاری
 • دمای کاری
 • تعداد دور بر دقیقه 

پاپکو رول

درام سپراتور خشک

فیدر ویبراتور

صفحه مغناطیسی

نمونه نصب این محصول

نظرات مشتریان

ما از کوپلینگ مگنت پاپک پارسیان در خطوط تولیدمان استفاده می‌کنیم و عملکرد آن بسیار عالی است. این کوپلینگ‌ها به خوبی توانسته‌اند ارتعاشات و نیروهای ناگهانی را جذب کنند و از آسیب به ماشین‌آلات جلوگیری کنند. کیفیت ساخت بالا و دوام طولانی‌مدت این محصول واقعا فوق‌العاده است.
بهروز پیرنیا
کوپلینگ مگنت ساخت گروه صنعتی پاپک پارسیان یکی از بهترین محصولاتی است که در تجهیزات صنعتی خود به کار برده‌ایم. این کوپلینگ‌ها بسیار کارآمد و مطمئن هستند و نصب و راه‌اندازی آن‌ها نیز بسیار آسان است. تیم پشتیبانی فنی شرکت نیز بسیار حرفه‌ای و پاسخگو بوده است و هر گونه سوال یا مشکلی را به سرعت حل کرده‌اند.
بابک معادی
ما از کوپلینگ مگنت پاپک پارسیان در سیستم‌های انتقال قدرت کارخانه خود استفاده می‌کنیم و تا به حال هیچ مشکلی با آن نداشته‌ایم. این کوپلینگ‌ها به خوبی در شرایط کاری سخت و سنگین عمل می‌کنند و از خرابی‌های غیرمنتظره جلوگیری می‌کنند. همچنین، قیمت مناسب آن‌ها نسبت به کیفیت بالا، یکی از دلایل انتخاب ما بوده است.
مانی میرانی

Social Media Posts

آنچه درباره این محصول در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید.