چرا باید از تجهیزات جداساز مغناطیسی در تولید سیلیکا استفاده کنیم؟

Magnetic separator equipment in silica production

استفاده از تجهیزات جداساز مغناطیسی در تولید سیلیکا می‌توانند به خلوص محصول نهایی سیلیکا کمک زیادی بکنند. در نظر داشته باشید که سیلیکا به‌عنوان ماسه کوارتز نیز شناخته می‌شود و یک ماده خام معدنی غیر فلزی است. این ماده با خلوص بالا به‌طور گسترده‌ای در شیشه‌، ارتباطات فیبر نوری، نیمه‌هادی‌ها و لوازم مربوط به صنعت هوافضا استفاده می‌شود.

از طرفی سیلیکا به‌وسیله سنگ‌هایی مانند ماسه ‌سنگ کوارتز، فلدسپات و کوارتزیت تشکیل‌ و به‌تدریج تحت تأثیر رطوبت و سایر عوامل خارجی در طبیعت تجزیه می‌شود. سیلیکا در شرایط عادی عمدتاً به شکل ماسه دریا، شن رودخانه و ماسه هوازده با اکسید سیلیکون SiO2 (به‌عنوان جزء اصلی) در طبیعت یافت می‌شود.

باید توجه کرد که محتوای SiO2 در ماسه کوارتز از مکانی به مکان دیگر تفاوت بسیار زیادی دارد. این موضوع خود دلیلی برای حضور ناخالصی‌هایی مانند خاک رس، مواد معدنی سنگین، بقایای سنگ، فلدسپات و سایر ناخالصی‌ها در سیلیکا است. به‌این‌ترتیب به‌کارگیری تجهیزات جداکننده مغناطیسی به‌منظور دستیابی به محصولی باکیفیت در تولید سیلیکا یک انتخاب نیست، بلکه یک اجبار است.

دلایل استفاده از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در تولید سیلیکا

همان‌طور که گفتیم، سیلیکا معمولاً حاوی برخی ناخالصی‌ها ازجمله مواد معدنی آهن‌دار است که از مهم‌ترین آن‌ها باید به گوتیت، هماتیت، لیمونیت، ایلمنیت، پیروتیت، تورمالین، آمفیبول و بیوتیت اشاره کرد. این مواد ممکن است در ذرات کوارتز جاسازی شده باشند و به سطح آن متصل شوند.

این مورد باعث کاهش شدید غنای سیلیکا می شود و کیفیت محصول نهایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌عنوان‌مثال ناخالصی‌های آهنی در سیلیکای مورد استفاده در تولید شیشه کیفیت محصول نهایی به‌ویژه خواص ترمودینامیکی آن را کاهش می‌دهند و سبب اختلال در فرآیند ذوب شیشه نیز می‌شود. بنابراین بهبود عیار سیلیکا و کاهش میزان آهن در فرآیند تولید آن بسیار مهم است.

در طی فرآیند تولید محصول، ابتدا مواد اولیه با آب شسته می‌شوند. در ادامه تجهیزات جداکننده مغناطیسی در تولید سیلیکا مورد استفاده قرار می‌گیرند. مراحلی مانند شناورسازی، تمیز کردن اولتراسونیک، اسید شویی و سایر فرآیندها نیز برای حذف هر چه بیشتر آهن و بهبود غنای سیلیکای تولیدی انجام می‌شوند. بنابراین، استفاده از تجهیزات جداکننده مغناطیسی مرحله بسیار مهمی برای این موضوع است.

سپراتورهای مغناطیسی برای سیلیکا

به‌طورکلی دو روش مجزا و مرسوم برای جداسازی سیلیکا مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل پروسه جداسازی مغناطیسی تر و خشک( به وسیله درام تر و درام خشک) انجام  می‌شود. لازم به ذکر است که هریک از این روش‌ها شرایط خاصی دارند که با توجه به نوع ماده اولیه انتخاب می‌شوند.

Magnetic Separator For Silica

فرآیند جداسازی مغناطیسی ‌تر

نوع تسمه دار درام مگنت تر عمدتاً برای جداسازی مواد معدنی مغناطیسی ضعیف با اندازه ذرات کمتر از 5 میلی‌متر مناسب است. در حقیقت از آن می‌توان برای جدایش مواد غیرفلزی مانند پودر میکا، ماسه کوارتز، فلدسپات پتاس، نفلین، فلوریت، سیلیمانیت، اسپودومن، کائولن، پیروتیت، هماتیت، لیمونیت، سیدریت، کرومیت و وولومفرامیت استفاده کرد.

شیوه کار درام مگنت تر به این صورت است که یک آهنربای دائمی قدرتمند در قسمت میانی تسمه، درست زیر ورودی تغذیه قرار می‌گیرد. هنگام خوراک‌دهی، ناخالصی‌های آهن موجود در مواد اولیه توسط آهنربا جذب‌شده و از طریق تسمه در جهت مخالف مواد غیر مغناطیسی به سمت بالا منتقل می‌شوند. این مواد در انتهای خط نیز جمع‌آوری می‌شوند.

فرآیند جداسازی مغناطیسی خشک

یکی از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در تولید سیلیکا جداکننده غلتکی با شدت بالا است. این دستگاه از غلتک‌های مغناطیسی فوق قوی استفاده می‌کند و برای جداسازی مواد معدنی با خواص مغناطیسی ضعیف مانند لیمونیت و سنگ منگنز مناسب است. جداکننده غلتکی برای حذف مواد معدنی غیرفلزی مانند سیلیکا، فلدسپات، نفلین، سیلیمانیت و کائولن اسپودولیت هم به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گروه صنعتی پاپک پارسیان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌های تجهیزات جداکننده مغناطیسی، مجموعه قابل‌اعتمادی برای همکاری با شما مشتریان عزیز است.

 

انواع جداکننده‌‌های مغناطیسی در صنایع مختلف

 

دیگر محصولات گروه صنعتی پاپک پارسیان