درام مگنت و انواع آن

از درام مگنت سپراتور ابتدا برای حافظه کامپیوترها در سال 1932استفاده می‌شد. در ادامه در صنعت بازیافت از آن به عنوان یک دستگاه کمکی برای مرتب کردن مواد و جداسازی ضایعات فلزی به‌ کارگرفته شد. با این وجود ماهیت درام، تجهیزاتی است که وظیفه‌شان جداسازی ذره‌های فلزی از فراورده‌های اصلی مورد نظر می‌باشد.

درون این آهنربای صنعتی پاک‌کننده‌هایی وجود دارند که در زمان پخش شدن آلودگی‌های آهنی و مغناطیسی در محیط، با استفاده از آنها، آلاینده و یا ناخالصی‌ها را از بین می‌برند. درواقع درام مگنت سپراتور ذراتی که از ماده و جسم اصلی جداشده‌اند، مانند ضد زنگ مغناطیسی و آهنی را توسط میدان مغناطیسی قوی که درونش وجود دارد، جذب و آنها را از روند تولید، دور و حذف می‌کند.

اگر این ذرات از ماده اصلی جدا نشوند، ممکن است در ترکیبات محصول نهایی وجود داشته باشند و باعث ایجاد خاصیت مغناطیسی در آن شوند؛ ازاین‌رو درام مگنت سپراتور به‌طور مداوم در هنگام جداسازی مغناطیسی و پاک‌سازی مواد اولیه، در حال کار کردن است.درام مگنت سپراتور هم می‌توانند جداسازی مغناطیسی خشک و هم مرطوب را انجام دهند.

مزایای درام مگنت سپراتور

این درام‌ها دارای 3 گروه شدت متوسط(میمز)، شدت پایین(لیمز) و شدت بالا(هیمز) می‌باشند. از مزایای درام سپراتور مغناطیسی، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • قابل طراحی و ساخت با شدت‌های متفاوت
  • جداسازی اتوماتیک ذرات آهنی
  • روکش لاستیکی ضد سایش
  • طراحی و ساختاری مستحکم
  • پوسته استیل ضد سایش
  • میدان مغناطیسی دائم
  • بالا بودن عمق میدان

همچنین درام جداکننده مغناطیسی در معدن‌های سنگ ‌آهن، فرآوری سیلیس و مواد معدنی دیگر که به روش جداسازی تر، آلودگی‌های مغناطیسی را جدا می‌کنند، کاربرد دارد. این سیستم باعث افزایش بازده و بالابری کیفیت محصول نهایی می‌شود.

درام سپراتور مغناطیسی تر

درام  تر مغناطیسی یکی از انواع جداکننده‌های مغناطیسی است که در مسیر تر و دوغاب فرآوری ماده اصلی، ذرات آهنی میکرونیزه را از غیر آهنی جدا می‌کند. این نوع تجهیزات، عموماً برای فرآوری آهن با شدت میدانی پایین و متوسط طراحی می‌شوند. از جداکننده‌های مغناطیسی شدت بالا در مواردی استفاده می‌کنند که مواد مغناطیسی به‌راحتی و توسط مگنت‌های شدت پایین‌تر، جداسازی نمی‌شوند، مانند هماتیت، لیمونیت، میکا و انواع آن‌ها.

درام مگنت سپراتور خشک با گوس متغیر

این نوع از درام سپراتور، که دارای گوس متغیر است، در صنایعی که نیاز به شدت میدان مغناطیسی مختلف دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع با استفاده از آن و با توجه به نوع و عیار ماده معدنی، شدت میدان را تغییر داد. درام خشک با گوس متغیر در پرعیارسازی سنگ ‌آهن، آهن زدایی و خاک‌گیری به جهت بالا بردن ریکاوری خاک کاربرد دارد. درام مگنت خشک، ذرات درشت مغناطیسی را از دیگر مواد جدا می‌کند.

تعمیر درام سپراتور

همان‌طور که گفته شد، از این تجهیزات به‌طور مداوم استفاده می‌شود و کارکرد زیادی در صنعت دارند. ازاین‌رو احتمال خراب شدن آن امری طبیعی است. یکی از نشانه‌های خرابی درام سپراتور، پایین آمدن شدت میدان مغناطیسی آن، به‌طوری‌که مواد آهنی زائد را نتواند جداسازی کند، می‌باشد. بنابراین برای تعمیر درام مگنت، باید میدان مغناطیسی تقویت شود که یکی از مهم‌ترین بخش‌های تعمیرات است. همچنین ممکن است در هنگام تعمیر بلت درام، با خرابی بدنه، درپوش آلومینیومی و نازل شستشو مواجه شد.

گروه صنعتی پاپ پارسیان به‌صورت تخصصی در زمینه تولید تجهیزات مغناطیسی و ارتعاشی فعالیت دارد و به مشتریان خود به‌منظور تأمین کلیه تجهیزات صنعتی، در حال ارائه خدمات است.

 

انواع جداکننده‌‌های مغناطیسی در صنایع مختلف

محصولات گروه صنعتی پاپک پارسیان