صنعت‌هایی که با آهن و فلزها سروکار دارند، جزو صنایع مادر شمرده می‌شوند. از این‌رو استفاده از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت فولاد و سنگ ‌آهن، به‌منظور داشتن محصولی مرغوب‌تر، اهمیت زیادی دارد. ازآنجاکه فولاد نسبت به فلزات دیگر ارزان، کاربردی و قابل بازیافت است، در صنایع گوناگون و متفاوتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این جهت، چه در فراوری سنگ ‌آهن و چه در تولید آلیاژی مانند فولاد، باید جداسازی ناخالصی‌ها به‌صورت تخصصی و دقیق انجام شود تا در نهایت کالایی باکیفیت و کاربردی به مرحله تولید برسد.

تجهیزات مغناطیسی مورد استفاده در صنعت فولاد

از چرخه استخراج تا تولید و مصرف، استفاده از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت فولاد و سنگ ‌آهن در دستور کار صنعتگران قرار دارد. آهن به‌عنوان عنصر چهارم در رده‌بندی عناصرموجود در پوسته زمین، از سنگ ‌آهن استخراج می‌شود. گاها برای پیدایش سنگ ‌آهن و کشف معادن بزرگ، از فلزیاب‌های صنعتی استفاده می‌کنند. این دستگاه در زمینه‌های عمرانی، لوله‌کشی و تأسیسات نیز به کار گرفته می‌شود. دلایل استفاده از فلزیاب صنعتی عبارت‌اند از:

  • وزن کم و حمل آسان
  • شیوه استفاده راحت و ساده
  • دارای ساختاری یکپارچه و بدنه‌ای مستحکم
  • مناسب برای انواع زمین‌ها و هر شرایط جوی و آب و هوایی
  • دارای سنسورهای هوشمند جهت تفکیک اجزای آهنی از غیر آهنی

همچنین از فلزیاب‌های صنعتی، به‌منظور حفاظت از ماشین‌آلات خردایش و جداسازی قطعات آهنی و غیر آهنی نیز استفاده می‌شود. به‌کارگیری این دستگاه‌ها در کنار تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت فولاد و سنگ ‌آهن، زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه خردایش از حساسیت بالایی برخوردار باشد؛ زیرا جداکننده‌ها از ورود قطعات آهنی تا حد زیادی جلوگیری می‌کنند ولیکن به دلیل عدم جذب فلزات غیر آهنی توسط مگنت‌ها، ممکن است ورودشان به مرحله خردایش و یا آسیاب، ضررهایی را به همراه داشته باشند.

Magnetic separator equipment in steel and iron ore industry

در مرحله بارگیری نیز از مگنت‌های صنعتی که نوعی جداکننده مغناطیسی به شمار می‌آیند نیز استفاده می‌شود. این مگنت‌ها برای جابه‌جایی صفحات و تخلیه فولاد کاربرد دارند. تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت فولاد و سنگ ‌آهن، در غنای سنگ ‌آهن نیز نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند. یکی از دستگاه‌هایی که باعث این امر می‌شود، درام مگنت است که در 3 نوع شدت پایین، شدت بالا و شدت متوسط تولید می‌شود. البته از درام‌های جداکننده خشک هم برای افزایش عیار سنگ ‌آهن استفاده می‌کنند.

جدایش مغناطیسی در سنگ آهن و فولاد

در جدایش ثقلی به‌وسیله نیروی گریز از مرکز، ذرات سنگین از سبک جدا می‌شوند. بعد از انجام دو تا سه بار این مرحله، کنسانتره آهن که دارای سنگ ‌آهن کمی است، تولید می‌شود. از این‌رو با استفاده از تجهیزات جدا کننده مغناطیسی در صنعت فولاد و سنگ ‌آهن، به هنگام جدایش مغناطیسی توسط جداکننده‌های مغناطیسی مواد کنسانتره به طبلک‌های مغناطیسی جذب می‌شوند. پس از جدا شدن مواد سبک از سنگین، ذرات سبک به کوره‌ها جهت پخته شدن انتقال پیدا می‌کنند.

بنابراین پس از گذر از این مراحل، کنسانتره خشک، در کوره‌های بلند به آهن مذاب تبدیل می‌شود تا با انجام روش‌هایی خاص، فولاد تولید گردد. در نهایت فولاد برای خالص‌سازی و شمش شدن آماده خواهد شد.

فروش تجهیزات مغناطیسی سنگ آهن و فولاد

 در تمام مراحل استخراج تا مصرف سنگ ‌آهن، تجهیزات جداکننده مغناطیسی به کار گرفته می‌شوند. از طرفی این تجهیزات نه‌تنها در صنعت تولید آهن بلکه در صنایعی نظیر بازیافت، دارو، سرامیک و کاشی، ساختمان‌سازی و بسیاری دیگر نیز کاربرد دارند. شرکت صنعتی پاپک پارسیان به‌عنوان تأمین‌کننده تخصصی تجهیزات مغناطیسی، آماده ارائه خدماتی مناسب به صاحبان صنعت است.

انواع جداکننده‌‌های مغناطیسی در صنایع مختلف

 

دیگر محصولات گروه صنعتی پاپک پارسیان