تجهیزات مغناطیسی جداکننده  در صنعت سیمان و تولید آن چه نقشی دارند؟

سیمان به‌عنوان یکی از مصالح پرکاربرد، سال‌ها است که در صنایع متفاوت، مورد استفاده قرار گرفته است. با پیشرفت فنّاوری به‌کارگیری تجهیزات مغناطیسی جداکننده (سپراتور) در صنعت سیمان سبب شده تا محصول نهایی تا حد بسیار زیادی عاری از آلودگی و ناخالصی‌ها باشد. دلیل اهمیت بالای استفاده از سیمان باکیفیت در ساختمان‌سازی این است که این محصول به‌صورت چسب عمل می‌کند و با کمک آب، ذرات شن و ماسه را به یکدیگر می‌چسباند.

ازاین‌رو به سیمان، سیمان هیدرولیکی (به دلیل ترکیب شدنش با آب) گفته می‌شود. برای تولید سیمان، از ترکیب سنگ ‌آهک، خاک رس، سیلیس، آلومینا یا اکسید آلومینیوم، اکسید آهن، اکسید منیزیم و سدیم و پتاسیم استفاده می‌کنند. این موضوع لزوم استفاده از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت سیمان را بیان می‌کند، چراکه وجود ناخالصی و مواد مغناطیسی در محصول، می‌تواند ضررهای زیادی را به وجود آورد.

Magnetic separator equipment in the cement industry

روش تولید سیمان و استفاده از جداکننده مغناطیسی

برای تفکیک مواد معدنی فلزی از غیر فلزی در هر مرحله تولید سیمان از تجهیزات جداکننده مغناطیسی و یا همان سپراتور مغناطیسی استفاده می‌شود.

تهیه مواد اولیه مورد استفاده در صنعت سیمان

می‌توان مواد اولیه و اساسی مورد استفاده در سیمان را بعد از استخراج به‌وسیله نوار نقاله‌ها و یا کانوایرهای مغناطیسی که نوعی جداکننده هستند، از ذرات فلزی موجود در مخلوط اولیه جدا کرد. نوار نقاله با خاصیت انعطاف‌پذیر بالا، سرعت کار را بیشتر می‌کند و ایمن نیز هست. پولی مگنت‌ها به‌عنوان یکی از بهترین جداکننده‌های مغناطیسی موجود، قادر به جداسازی مواد و قطعات آهنی در انتهای نوار نقاله‌های معمولی هستند.

Magnetic separation equipment to remove ferrous materials

درواقع  نخاله‌های آهنی در انتهای نوار نقاله، توسط پولی مگنت جذب و در فضایی جدا تخلیه می‌شوند. مواد خالص‌سازی شده به بخش سنگ‌شکن‌ها انتقال پیدا می‌کنند. در زمان‌هایی که ضخامت لایه مواد روی نقاله زیاد باشد و یا در صنایع دیگر، میزان ناخالصی‌های موجود بیشتر باشد؛ برای کنترل و جذب بهتر ذرات فلز مغناطیسی، از جداکننده‌های معلق استفاده می‌کنند. جداکننده معلق به‌عنوان قطعه‌ی مکمل پولی مگنت، به‌صورت معلق بر بالای نوار نقاله نصب می‌شود و ذرات آهنی را جذب می‌کند.

خرد کردن با استفاده از سنگ‌شکن

بعد از آماده شدن خاک و خرد شدن سنگ ‌آهک، این مواد قبل از ورود به دستگاه آسیاب، با یکدیگر مخلوط و ترکیب می‌شوند. از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت سیمان و صنایع دیگر مانند فولادسازی، کاشی و سرامیک استفاده می‌کنند.

سنگ ‌آهن که توسط جداکننده‌های مغناطیسی مخصوص، در کارخانه تولید آهن، به حدی خالص‌سازی شده است در کوره‌ها برای کمک به ذوب مصرف می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای تجهیزات جداکننده مغناطیسی جداسازی و استفاده از سیلیس است. از این ماده برای ساخت سیمان ضد سولفات استفاده می‌شود.

انتقال به کوره

سنگ‌آهن و سیلیس قبل از ورود سنگ ‌آهک و خاک به آسیاب، با آن‌ها ترکیب می‌شوند. پس از آسیاب، مواد؛ وارد کوره هوای گرم می‌شوند تا رطوبت احتمالی موجود در آن‌ها گرفته شود. بعد از خروج مواد از کوره، آن‌ها توسط خنک‌کن‌ها سرد می‌شوند و به انبار انتقال می‌یابند.

خرید جداکننده‌های مغناطیسی ایمن

همان‌طور که گفته شد از تجهیزات جداکننده مغناطیسی در صنعت سیمان و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌کنند. از مزایای استفاده از این قطعات حافظت از دیگر دستگاه‌ها، خالص‌سازی و تولید محصولی باکیفیت بالاتر، سرعت بخشیدن به روند تولید و بازدهی بیشتر است. شرکت صنعتی پاپک پارسیان، تأمین‌کننده انواع تجهیزات مگنتی می‌باشد و محصولاتی با قدرت جذب بالا و کیفیتی مرغوب را به صنعتگران و کارخانه‌داران سراسر کشور ارائه می‌دهد.

 

انواع جداکننده‌‌های مغناطیسی در صنایع مختلف

 

دیگر محصولات گروه صنعتی پاپک پارسیان